Iateapie.net

Kashi Heart to Heart Honey Oat Waffles Review

Reviewed by Tanya Jackson | Jan 4, 2008
Rating:

Kashi Heart to Heart Honey Oat WafflesFirst thing I noticed about Kashi Heart to Heart Honey Oat Waffles was the numerous health claims on the packaging - for just a waffle! On just the cover of the box, it says, "Now with white tea, can help reduce cholesterol, supports healthy arteries and nothing artificial." Furthermore, the American Heart Association's stamp of approval makes an appearance.

Well, how could I not buy them after all the hype on the box, so to begin my healthy breakfast (also good for dessert), I snapped the box open and pulled out 2 waffles. Their appearance and size is comparable to a "normal" waffle and after two rounds in the toaster, they appeared to be ready - the outside was a crispy brown and slightly burnt in a few little spots (just like I like it). I cut off a small bite and realized that the inside was a bit gooey compared to the crust. Maybe it is my cooking technique, but every time I make them, they turn out that way. In the end, it doesn't matter! After adding a drizzle of syrup (have you tried the delish Aunt Jemima Butter Lite Syrup), I was set. It tasted like a delicious, healthy version of the waffles I used to eat as a kid at Denny's. The taste is refreshingly subtle and sweet, and does not leave you with that gross overstuffed feeling, like many other waffles.

The Kashi Heart to Heart Honey Oat Waffles make you want to eat waffles every day, which would not be too bad with the nutritional stats that Kashi presents. First, the serving size engages your attention by offering 2 waffles. Each serving has 160 calories, 3 grams of fat (5% of the RDA), no saturated fat, 3 grams of fiber (a helpful 13% of the RDA), only 6 grams of sugar and 6 grams of protein. They are also fortified with many vitamins and mineralsc. The only turn off I can find is the sodium count at 370 milligrams (15% of the RDA), which is fairly high for breakfast, but it is worth it!

A box with 6 waffles (3 servings) cost $1.97 at a local supermarket. That is an amazing price for 3 tasty fortified breakfasts. Here are a few of my favorite toppings: peanut butter, syrup, yogurt, slow churned ice cream, Smart Balance buttery spread, fruit preserves, pumpkin or nothing! No matter what topping you choose, the tasty base stands strong!

Rating
Taste: 4.5
Nutrition: 4
Price: 5
Overall: 4.5
- Help us spread the word -

Share this on Twitter Share this on StumbleUpon Pin It

Subscribe to Get Reviews by Email

* indicates required
Welcome to the internet home of Tanya Jackson, PhD. Here I review food products marketed as healthy and diet friendly options. I also share my weekly meal plans as I strive to get more creative in the kitchen.

Recent {Reviews}

-: Archives | About :-

Subscribe by RSS   Subscribe by Email Follow on Facebook   Follow on Pinterest  

Meal Plans & Lunch Time

Weekly Meal Plan + A Beautiful Day

Lunch Time - Apple, Berries and Feta Salad + Pasta With Sausage

Lunch Time - Apple, Avocado & Almonds Salad

-: More Meal Plans & Lunch Time :-

Review Categories

Beans & Chili
Boxed Dinner
Bread & Bagels
Breakfast Bowls
Brownies
Burrito
Cake & Pie
Candy & Chocolate
Cereal
Cheese
Chips
Coffee & Tea
Cookie
Crackers & Biscuits
Crisps and Things
Energy Drinks
Fast Food
Faux Meat
Flavored Water
Fro Yo & Sorbet
Frozen Meals
Fruit & Puddn Cups
Fruit Snacks
Gluten Free
Granola
Ice Pops & Bars
IceCream
Jams & Jellies
Juice and Drinks
Kids Foods
Meaty
Milk
Mints & Gum
Muffins
Natural Foods
Nutrition Bars
Nuts & Seeds
Oatmeal & Hot Cereal
Organic
Pancakes & Waffles
Pasta
Pizza
Popcorn
Protein Power
Salsa
Sandwiches
Sauces & Dressings
Seafood
Smoothies & Shakes
Sodas
Soups
Sour Cream
Sports Drinks
Spreads
Supplements
Sweeteners
Syrup
Toaster Pastries
Tofu & Seitan
Vegetable Puree
Vegetarian
Veggie Burgers
Veggies
Wraps
Yogurt
 

Search